Tero: "Ura etenee samaa tahtia osaamisen kanssa"
”Urani Skanskassa on kehittynyt taitojen mukaan. Työnantaja on aina tarjonnut uusia haasteita kokemuksen karttuessa”, kertoo Tero.
Tero aloitti uransa nuorempana työnjohtajana, sen jälkeen vastaavana mestarina ja työmaainsinöörinä. Nyt hän toimii vastaavana työnjohtajana.
Tero kertoo olevansa tyytyväinen nykyiseen toimenkuvaansa, mutta lisää, että haasteet ja unelmat liittyvät uusiin projekteihin. Yksi hänen ylpeydenaiheistaan on hänen uransa alkuvaiheessa toteutettu Lidlin logistiikkakeskus. Koska kyse on kansainvälisestä kauppaketjusta ja projekti oli mittasuhteiltaan massiivinen.
Mutta eivät haastavat projektit siihen loppuneet. "Nykyään varsinkin toimitilarakentamisen puolella hommat ovat aina aika monimutkaisia. Näin on varmasti myös tulevaisuudessa."
Uudet haasteet ja mahdollisuudet edetä uralla ovat Teron mielestä Skanskan parasta antia. "Toinen hyvä juttu on nuorekas ja innostunut työporukka."
