Järvenpää-Lahti-moottoritie

69 kilometriä pitkän moottoritien ansiosta Järvenpään ja Lahden väli on nopeampi ja turvallisempi ajaa kuin aikaisemmin. Moottoritie on houkutellut alueen viiteen kuntaan uusia asukkaita ja liiketoimintaa. Paikkakunnat, jotka ovat erityisesti hyötyneet Järvenpää–Lahti-moottoritiestä, ovat Järvenpää, Mäntsälä, Orimattila, Hollola ja Lahti. Uuden rautatien vierellä kulkeva moottoritie on osa alueen dynaamista kasvukäytävää.

Järvenpää–Lahti-moottoritieosuus on Pohjoismaiden ensimmäinen suuri elinkaarihanke eli Public Private Partnership -hanke. Moottoritiellä on käytössä varjotullimaksujärjestelmä. Tämä tarkoittaa, että moottoritien omistajalle eli Skanska Infrastructure Developmentin johtamalle Tieyhtiö Nelostie Oy:lle maksetaan ajoneuvomäärien mukaan.

Elinkaarimallin ansiosta Järvenpää–Lahti-moottoritiehanke saatiin käyntiin 5–6 vuotta arvioitua aiemmin ja se valmistui melkein vuoden etuajassa. Elinkaarimalli sisältää tien suunnittelun ja rakentamisen lisäksi myös tien huollon ja kunnossapidon vuoteen 2012 saakka.

Yhteydenotot 


Tom Schmidt

Projektijohtaja +358 20 719 2531
E-mail Tom Schmidt»
Katso kartalla

Tiedot lyhyesti

  • Tuotteet ja palvelut
    Public Private Partnerships

  • Rakennustyyppi
    Väylät

  • Sopimuksen arvo
    EUR 210.0 M

  • Aloitus
    1997

  • Valmistuminen
    1999

  • Kaupunki
    Järvenpää, Lahti

Projektikehitys

Järvenpää–Lahti-moottoritie on ensimmäinen elinkaarimallilla toteutettu tiehanke Pohjoismaissa. Moottoritien reitti päätettiin jo 70-luvulla, mutta ensimmäisen ajoradan rakentaminen kesti 17 vuotta, sillä käytössä oli vähän rahaa ja perinteinen budjettipohjainen hankintajärjestelmä. 90-luvun alussa Suomessa vallinnut lama ja Euroopan rahaliiton jäsenyys estivät Tiehallintoa toteuttamasta suunniteltu toinen ajorata.

Vasta kiivaan julkisen väittelyn jälkeen elinkaarimallin käyttäminen tien toteuttamisessa hyväksyttiin ja toinen ajorata voitiin rakentaa. Rakentaminen tapahtui kahdessa ja puolessa vuodessa, ja tie valmistui melkein vuoden etuajassa.

Suunnittelussa panostettiin erityisesti maisemointiin, liittymien järjestelyihin, meluesteisiin ja siltoihin. Lisäksi tien varrella on useita taideteoksia. Elinkaarimallilla toteutettu urakka innosti rakentajat kehittämään uusia ratkaisuja. Malli on myös vaikuttanut suuresti niiden kuntien kehittämiseen, joiden halki moottoritie kulkee.

Rakentaminen

Uusi tie rakennettiin vanhan moottoritien itäiselle puolelle. Rakentaminen oli monimutkaista, vaikka sitä ei tiellä ajaessa helposti huomaakaan. Pehmeitä maa-alueita jouduttiin vahvistamaan betonipaaluin ja erilaisin tukiratkaisuin, jotta tie olisi hyvin tuettu. Näiden lisäksi 88 maanpäällistä siltaa jouduttiin rakentamaan 69 kilometrin matkalle.

Ensimmäinen osuus moottoritiestä, Järvenpää–Mäntsälä, avattiin liikenteelle juuri ennen ensilumia marraskuussa 1998 – noin kymmenen kuukautta etuajassa.

Moottoritien molemmin puolin rakennettiin erilaisia ympäristöä suojelevia rakennelmia ja hirviaitoja. Penkereet ja meluaidat rajoittavat liikenteen melun kantautumista moottoritien lähiasutusalueille. Tien rakennuksessa on otettu huomioon kestävän kehityksen periaatteet, jotka kunnioittavat luontoa.

Projekti lukuina

tien pituus: 69 km
uudet sillat: 88
istutetut puut ja pensaat: 175 kpl
rakennetut meluaidat: 8,5 km
rakennetut hirviaidat: 130 km
kierrätetyn materiaalin käyttö: 50 000 m3
maa- ja kivilouhinta: 3,5 milj. m3
tie avattiin liikenteelle: 11,5 kuukautta etuajassa
kokonaiskustannus (sis. rakentamisen, rahoituksen, tien ylläpidon): 210 milj. euroa

Rakennuskumppanit

Skanska Infra Oy

Kehittämiskumppanit

Skanska Infrastructure Development, John Laing Infrastructure

Lisätietoja

Suunnittelun ja rakentamisen lisäksi Tieyhtiö Nelostie Oy on solminut kaksi sopimusta: päivittäisen kunnossapidon ja suurempien huoltojen sopimukset. Sopimukset kattavat kaikki vaadittavat toimenpiteet, jotta tie olisi koko ajan käytettävissä. Sopimuksiin kuuluvat yleinen huolto, siivous, ruohonleikkuu, lumen ja jään poisto, ajoratojen korjaukset sekä suojakaiteiden huollot.

Nämä sopimukset ohjaavat kaikki riskit ja vastuut töistä Skanskalle, joka on sitoutunut vastaamaan tien suunnittelusta ja rakentamisesta. Skanskalle kuuluisivat siis myös sellaiset korjaukset, jotka liittyvät tien suunnittelussa tai rakentamisessa tehtyihin virheisiin tai ilmenneisiin ongelmiin, jos tällaisia todettaisiin.

Asiakas

Tiehallinto

Asiakkaan edut

90-luvun puolivälissä käytiin keskusteluja ehdotetusta moottoritiestä. Eräässä kokouksessa Lahden kaupungin edustajat pitivät esityksen pankeille ja sijoittajille, jotka olivat aikeissa rahoittaa tiehanketta. He sanoivat, että ilman moottoritietä alueen väkiluvun laskisi ja työttömyys kasvaisi. Liikenneyhteydet olivat huonot, ja paikalliset toivoivat, että uusi tie muuttaisi asian ja auttaisi alueen kehitystä.

Niin kuin tiedämme, kymmenen vuotta myöhemmin Nelostie oli jo muuttanut aluetta huomattavasti.

Rakentamisen ripeydestä koitunut hyöty yhteiskunnalle on arvioitu noin 100 miljoonaksi euroksi. Uuden moottoritien arvioidaan lisäksi tuovan yhteiskunnalle 20–30 miljoonan euron säästöt vuodessa ajan säästämisen ja onnettomuuksien vähenemisen tuloksena.

Ympäristö

Tieyhtiö Nelostie Oy on ollut tiiviissä yhteistyössä moottoritien vaikutuspiirissä olevien kuntien kanssa luomassa pohjaa tulevaisuudelle. Päämäärä on yhteinen: jos kunnilla menee hyvin, menee tielläkin hyvin. Kestävän kehityksen periaatteet otettiin huomioon tien suunnittelussa, ja esimerkiksi meluaidat suunniteltiin huolellisesti siten, että tien melu ei haittaa sen varrella olevia asuinalueita. Rakentamisessa on panostettu laadukkuuteen, mikä näkyy säästöinä tien ylläpidossa.

Kun kyseessä on näinkin suuri liikenneväylä, melu on ongelma. Skanska otti huomioon meluntorjunnan uudella tavalla suunnittelu- ja rakentamisvaiheessa: Rakentajat käyttivät käytöstä poistettuja renkaita meluvallien tekemiseen tien varrelle. Näin he saivat puolet Suomen kaikista käytöstä poistetuista renkaista hyötykäyttöön.

Lähiympäristön edut

Järvenpää–Lahti-moottoritie on tuonut mukanaan useita etuja:
- turvallisempi ja nopeampi matka Helsingistä Lahteen
- tienkäyttäjien matkanteko on miellyttävämpää
- koko alueen taloudellinen kehitys on vilkastunut
- tie valmistui vuoden etuajassa
- maisemointi ja suunnittelu vähentävät melua ja kielteisiä vaikutuksia ympäristöön
- hyvin suunnitellut huoltotoimet pitävät tien auki säällä kuin säällä
- hyöty kunnille siitä, että tie saatiin valmiiksi vuoden etuajassa, on laskettu olevan noin 100 miljoonaa euroa
- moottoritie säästää yhteiskunnalta arviolta 20–30 miljoonaa euroa vuosittain säästyneen matkustusajan ja vähentyneiden kolareiden takia
- tienvarsitaideteokset jokaisen pääliittymän kohdalla vahvistavat kunnan identiteettiä ja tarjoavat katseltavaa tienkäyttäjille.